Gyakran kérdezitek tőlem, hogy hogyan lehet lefogyni. Van-e esetleg egy tuti tippem, ami mindenkinél univerzálisan működik és lehetőleg szuper gyors. Természetesen tuti tippem van, mindenkinek személyre szabottan, de a fő, hogy a szép és karcsú alakhoz vezető út nem fogyókúrák sorozatával érhető el, hanem megtervezett és jól felépített életmódváltással. Tehát következzen most az életmódváltás vs. fogyókúrák.
Miért nem szabad fogyókúrázni?
Ha egészségesen és tartósan karcsú akarsz lenni, akkor azért bizony tenni kell. A jó hír, viszont, hogy szigorúan tilos éhezni és nem kell kizárni se a szénhidrátokat, se a zsírokat a táplálkozásunkból. A divatdiéták mindig valami féligazságot szeretnek meglovagolni, jó nagyra fújni a buborékot és erre valami egyszerű megoldást kínálni. Sajnos általában ezzel többet ártanak, mint használnak, ugyanis lehet, hogy rövid távon tarthatóak és fogyni is lehet velük, de hosszú távon tarthatatlanná válnak, viszont a beszűkült étkezés és sokszor túl kevés kalória bevitel miatt a szervezet raktározó üzemmódba kapcsol és pikk-pakk azon kapjuk magunkat, hogy több jött vissza, mint amennyit leadtunk. Ezt a gyakran fogyókúrázók sajnos nagyon jól ismerik, ezt hívják jojó effektusnak. Ha pedig ez sokszor megismétlődik valakinek az életében, akkor jön a tipikus mondat, hogy „a levegőtől is hízok”. Ez azért van, mert felborul az anyagcsere.
Mi az alapanyagcsere? Miért fontos nekünk?
Amikor valakinek étlapot tervezek, első lépésben kiszámolom az alapanyagcseréjét, mely gyakorlatilag a szervezetnek az alapvető működéseihez szükséges energia. Ilyen például a légzés, az alvás, az emésztés. Ezekhez a tevékenységekhez is energiára van szükség, nem is kevésre. Utána egyénileg meg kell vizsgálni, hogy milyen tevékenységet, munkát, sportot űz a hozzám fordult fogyni vágyó és ezek alapján meghatározható egy személyre szabott energia mennyiség, ami szükséges ahhoz, hogy a szervezete egészségesen és kiegyensúlyozottan tudjon működni. Az egyéni célokat is természetesen be lehet kalkulálni, mondjuk csak fogyni akar vagy mellette izomtömeget növelni stb.
A probléma ott kezdődik, hogy a fogyókúrázók gyakorta esnek abba a hibába, hogy tartósan az alapanyagcsere alatt tartják az energia bevitelüket és ezzel azt eredményezik, hogy a szervezetük ahogy táplálékhoz jut, már raktározza is el, szóval valóban a levegőtől is híznak.
Erre a kedvenc hasonlatom a következő: képzeld el, hogy minden órában kapsz egész biztosan 10.000 Ft-ot és ez tényleg így megy már egy jó ideje. Mit csinálsz a pénzzel el mered költeni vagy spórolni kezdesz? itt a többségetek azt szokta mondani, hogy természetesen el meri költeni, mert biztonságban érzi magát. De mit csinálnál, ha ez a 10.000 Ft bizonytalanná válna, néha kapnál egy kevés pénzt, aztán napokig semmit. El mernéd költeni a pénzt? Többségetek erre azt mondaná, hogy dehogy, félre tenné, és csak akkor költenék bármire, ha nagyon muszáj. A szervezetünk nagyon hasonlóan működik.
Az ideális fogyás üteme. Avagy egy hét alatt csak fél kilót fogytam….nem jó a diétám?
A másik probléma a fogyókúrákkal, hogy sokan néhány hét alatt szeretnének megszabadulni attól a súlyfeleslegtől, amit hosszú hónapok alatt sikerült felszedniük. Ennek érdekében koplalnak, képesek akár napi 500-800 kalóriás „diétát” tartani, esetleg fogyókúrás „csodabogyókat” és „csodaturmixokat” fogyasztani. Ezzel az a legnagyobb gond, hogy a szervezetünk koplalás hatására nem a zsírokat, hanem a fehérjéket kezdi el először lebontani. Ami nem csak vázizom vesztéssel járhat, amivel esztétikailag csak rontunk az összképen, hanem a nemes szerveink fala is károsodhat, hiszen azok is fehérjéből épülnek fel (pl.: szív, tüdő, vese, máj).
Az egészséges fogyás heti maximum 0,5-1 kg, amivel nem terheljük meg a szervezetünket és hosszabb távon is tartható lehet. Ha ennél több súlyt veszítesz hetente, akkor átgondolásra szorul a diétád, mert garantáltan nem csak zsírt, hanem folyadékot és izmot is veszítesz.
Miért jó életmódot váltani? És mit is értek ezalatt pontosan?
A kiegyensúlyozott tápanyagarányokon alapuló étrendeket kedvelem, ami tele van természetes és friss alapanyagokkal. Saját készítésű, de nem nagyon időigényesen előállítható ételekkel. Gyors, praktikus megoldásokkal, ugyanakkor finom és tápláló ételekkel. Attól, hogy valaki fogyni szeretne, még nem kell éheznie (sőt kifejezetten tilos), csak válogatott alapanyagokból, meghatározott mennyiségeket fogyasztania.
A valóság egyébként nagyon egyszerű és semmi misztikus nincs benne: minden az energiaegyensúlyon múlik. Röviden, mennyi energiát viszünk be és ebből mennyit használunk fel. Ha sok a bevitel és ehhez képest kevéske a felhasználás, akkor azt bizony elraktározzuk és szép kis zsírpárnák formájában manifesztálódnak. Ha deficites a bevitel a felhasználáshoz képest, az hosszú távon szintén visszaüthet.
A jó hír, hogy ha a bevitelt, azaz a táplálkozásaidat szabályozod és okosan összeállítod, valamint heti rendszerességgel mozogsz is hozzá, akkor bárki számára elérhető az álomalak. Természetesen az eredmény egyénenként eltérhet, valamint nincs konkrét garancia. Mindenkinél kicsit más ütemben indul meg a fogyás, más ízléssel rendelkezünk, más az életritmusunk, más társbetegségeink vannak (szerencsésebbeknek nincsenek), így különösen fontos a diéta személyre szabása. Nem működik mindenkinél ugyanaz az étrend, nem lehet mindenkire ugyanazt ráhúzni, hanem meg kell találni azt, ami kényelmesen betartható, szolgája az egészséget és a diétás célkitűzést, jelen esetben a fogyást.
Tehát a jó megoldás egy akár élethosszig tartható egészséges, kiegyensúlyozott, személyre szabott étrend felépítése. Ami némi odafigyelést ugyan igényel, de megéri a befektetett energiát, mert szervezeted meghálálja és ez a pozitív változás az alakodon is hamarosan meg fog látszani.
Táplálkozási napló és a tervezés nagy segítség a kezdő életmódváltóknak
Életmódváltáshoz hatalmas segítség a táplálkozási napló írás, valamint, hogy mindig tervezz előre 2-3 napra minimum. Tudd mit és hol fogsz enni-inni. Ehhez nagy segítség a jó bevásárló lista. Én mindig írok előre magunknak és a gyerekeknek egy étlapot és ennek alapján tervezem meg a bevásárlásainkat is. Azért fontos (különösen az elején) előre gondolkodni és tervezni, hogy egy-egy étkezésnek ne legyen ötletszerű nassolás a vége épp ott, ahol megéhezünk.
Záró gondolatnak pedig még egy jó hír: körülbelül 6 hét után válnak szokássá az újonnan felvett viselkedési formáink. Ez az étkezésünkre is igaz. Ami az elején nagy figyelmet és energiát vont el, az néhány hét múlva már játszi könnyedséggel fog sikerülni. Szóval hajrá! Életmódváltásra fel! 🙂
Szuper!?
Köszi! 🙂
Érdekel nagyon
Mi a bánat az életmód váltás olyan divatos kijelentés ez. Napi szinten 6 kor kelek aruért rohannom 9töl este 9 ig dolgozok este10 mire ágyba kerülök. Kis kocsma van akkor eszek ha épp nincs vendégem. Plusz daganatos voltam. Vastagbél nyirokcsomo áttétel.
Az életmód váltás azért „divatos” megnevezés napjainkban, mert a szakemberek is rájöttek, hogy sokaknak az egészséghez egy hosszú távú, akár egész életen át tartható változtatás szükséges, amibe bele tartozik a táplálkozás és a testmozgás egyaránt. Mi szakemberek azért erőltetjük annyira ezt a kérdést, mert látjuk a fontosságát és ez már nem csak a fogyásról szól, hanem az EGÉSZSÉGRŐL.
Mindenki a saját életén belül nehezen lépi meg ezt az olykor nem kis változást, mert igen, áldozatokat kell hozni és befektetni energiát és időt. Ennek a meglépéséhez sokszor egy külső szemlélőre van szükség vagy külső segítségre, akár egy barátra, a családra vagy egy szakemberre.
Belülről Ön úgy látja, hogy nem tud változtatni, de ehhez kell a szakember segítsége, hogy személyre szabja a szükséges változtatások tárházát és ellássa kézzel fogható ötletekkel, hogy segítse a kivitelezésben és nem mellesleg folyamatosan támogassa a kezdeti elbizonytalanodásokkal terhelt időszakba. A jó diéták nem egy sémára készülnek, ami mindenkire érvényes és azt kell betartani, hanem igazodnak a diétázóhoz és összetételükben is személyre szabottak.
Szerintem az életmód váltás kapcsán felmerülő legfontosabb kérdés, hogy mi a nagyobb áldozat? Arra hivatkozva, hogy jelenleg nincs ideje odafigyelni önmagára, nem tesz semmit és folytatja az eddigi életmódját, nem biztos, hogy a megfelelő megoldás, hozzáállás. Mert ha megbetegszik, akkor ugyanúgy el kell látni a munkáját, feladatait stb. Tapasztalatból is tudom, hogy betegen ellátni a gyerekeimet, a munkámat, a háztartást, minden területen helytállni lényegesen nagyobb energiákat von el, mint egészségesen. Ha megbetegszik, ugyanúgy életmód váltást javasolnak az orvosok és a dietetikusok, csak akkor már nem a megelőzésre koncentrálunk, hanem a betegség gyógyítására.
Kérdés, hogy mikor lépi meg az ember a változtatást, még mielőtt megbetegszik, vagy csak utána, amikor lényegesen nehezebb. Érdemes időben megváltoztatni a szokásokat (vagy már eleve jól kialakítani), mint később minden problémával a nyakában, betegséggel stb. ugyanezt megtenni.
El kell dönteni, hogy mikor veszi fel az ember a kesztyűt. Ha úgy dönt, hogy meglépi egy külső segítő, szakember segítségével könnyebb, mint egyedül.
Köszönöm a hozzászólást, mert fején találta a szöget. A legkritikusabb pontja az életmód váltásnak, hogy sok energia befektetéssel jár de előbb-utóbb meg kell lépni az egészsége megóvása érdekében.
szia Zsófi,
Tetszik amiket írtál. A segítséget szeretnék kérni tőled a fogyásomhoz.
Szia Anita,
örülök, hogy elnyerte tetszésed az oldalam. Természetesen szívesen segítek, írok privátban.
Nagyon örülök, hogy megtaláltam ezt az oldalt és remélem,sokan időben fordulnak segítségéért. Én már kicsit elkéstem,de még szeretnék minőségi életet élni a segítségével.Már több,mint 10 éve allergiás asztmával élek és most már a zsíranyagcserém is problémás. Visszaeső bűnöző vagyok, többször részt vettem ‘léböjtkúrán’, ami sokat jelentett számomra és éreztem a ‘méregtelenítés’ jótékony hatását. De néhány hónap múlva mindig visszatértem a rossz szokásaimhoz,fehér kenyér, édesség, jó magyaros ételek,töltött káposzta és stifolder. Meg is lett az eredménye! 🙁
Talán most sikerülni fog, jó lenne még élvezni a négy kis unokámmal az élet örömeit!
Kedves Ágnes!
Örülök, hogy megvan Önben az elhatározás, hogy változtasson és a cél, ami folyamatosan Ön előtt lebeghet! Ez a siker alapja, alapok nélkül építkezni pedig nem lehet. Őszintén kívánom, hogy megvalósuljanak céljai!
Köszönettel: Réger Zsófia
Kapcsolat: https://formami.hu/kapcsolat/
Nagyon örülök a lehetőségnek.
Szeretném kiprobálni!
Kedves Enci! Megkaptam privát levelét és válaszoltam is rá. Adtam időpontot, így hamarosan tudunk beszélni.
Üdvözlöm
Komolyan érdekelne, hogy lenne esélyem ezzel az életmód váltással lefogyni.Halmozottan problémás eset vagyok betegségek és gyógyszerszedés miatt.
Szeretném ha felvenné velem a kapcsolatot e-mailen.
Előre is köszönöm.
Kedves Érdeklődő!
Azt gondolom, hogy sosincs késő életmódváltásba kezdeni, természetesen mindez a már kialakult betegségit és az erre szedett gyógyszereket figyelembe véve is lehetséges. Írtam Önnek email-t privátban.
Üdvözlöm! 43éves vagyok, 2hete volt részleges méheltávolításom így szerencsére „csak” a méhemet távolították el. Még 4hét kíméletes életmód, semmi emelés semmi munka. Többször eszek keveset de mindig is bicikliztem elég sokat. Amíg nem jövök teljesen helyre tudna valamilyen testmozgást ami nem erőlteti meg és nem lesz baj belőle? Köszönöm válaszát!
Kedves Renáta! Dietetikusként én a helyes táplálkozásban tudok segíteni, a gyakori kis mennyiségű étel fogyasztása előnyös lehet ebben a helyzetben. A műtét utáni rehabilitáció a sport tekintetében nem az én szakterületem. Legcélravezetőbb az lenne, ha az adott terület szakemberével beszélne, jelen esetben kezelőorvosával vagy gyógytornásszal a megfelelő eredmény, a kockázatok minimalizálása és elkerülése érdekében. Gyors felépülést kívánok!