A gyermekkori elhízás a 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, melynek előfordulása aggasztó ütemben növekszik. 2016-ra 41 millióra nőtt a túlsúlyos gyermekek száma (0-5 éves kor), a jelenlegi trendeket figyelembe véve 2025-re ez a szám megközelítheti a 70 milliót.
Gyermekkorban sem esztétikai probléma a kövérség, hanem ismert kockázati tényezője számos krónikus betegségnek, hiszen gyakran kíséri magas vérnyomás, cukoranyagcsere zavar, magas koleszterin szint.
Elhízott gyermekeknél például a 2-es típusú cukorbetegség kockázata 4,5-5,5-szerese, az asztma esélye körülbelül 25%-kal magasabb, mint normál súlyú kortársaiknál. Emellett gyakoribbak az ortopédiai problémák (ízületi és gerinc károsodás), a szorongás és a depresszió. A gyermekkori túlsúly és elhízás ismert kockázati tényezője a felnőttkori elhízásnak (elhízott gyermekek 40-80%-os eséllyel túlsúlyos vagy elhízott felnőttekké válnak).
Gyerekek esetében a prevenció különösen fontos, ugyanis ha a túlsúlyos gyermek testsúlya rendeződik is, nekik a jövőben akkor is nagyobb lesz az esélyük a felnőttkori szív- és érrendszeri betegségekre, mint a normál testtömegű gyerekeknek.
Magyarországon minden negyedik-ötödik gyermek küzd a kilókkal, édesanya- és dietetikusként úgy érzem nem mehetünk el mellette szó nélkül.
Prevenció – Hogyan előzhető meg a gyermekkori elhízás?
Sokkal könnyebb megelőzni a bajt és már az elején törekedni a helyes táplálkozási ritmus és szokások kialakítására, mint később a rögzült szokásokat javítani és megváltoztatni. Már csecsemő korban is fontos, hogy kialakuljon a napirend és a rendszeres étkezések, ne használjuk az ételt jutalmazásra, vigasztalásra, mert ezzel későbbi rossz szokásoknak adunk táptalajt (pl.: bánatevés, stresszevés).
Néhány alapszabály, mellyel sokat tehetünk gyermekünk egészségéért:
- Édességet hetente 2 – maximum 3 alkalommal kínáljunk gyermekünknek. Részesítsük előnybe a túrós, gyümölcsös édességeket a csokoládéval szemben.
- Minden gyermek kedveli az édes ízeket, ez természetes, de ha nem szoktatjuk hozzá a cukros italokhoz, kekszekhez, süteményekhez, csokoládéhoz, valószínűleg egy édesebb gyümölcs is kielégíti édesség iránti vágyát. Fő étkezések lezárásaként desszert helyett is fogyasztható gyümölcs.
- Legjobb szomjoltó a víz. Gyermekünket szoktassuk víz ivásra, a cukros üdítők, szörpök és gyümölcslevek helyett.
- Napi öt étkezéssel kínáljuk gyermekünket és étkezések közt ne hagyjuk nassolni.
- Főétkezései (reggeli, ebéd, vacsora) mindig komplettek legyenek, azaz tartalmazzanak teljes értékű fehérjét.
- Kis étkezésekre kínáljunk neki friss, idény szerinti zöldségeket, gyümölcsöt, esetleg joghurtot, kefirt vagy ezekből készült finomságokat.
- Rántott húsokat, zöldségeket hetente maximum egy alkalommal fogyasszunk.
- Ne használjunk zsírt ételeink készítéséhez.
- Ne együnk túl nagy adagokat! Gyermekünk saját korának megfelelő energiabevitelére törekedjünk, nem kell annyit egyen, mint egy felnőtt.
- Vonjuk be gyermekeinket az ételkészítésbe, ha megismerkednek az újdonságnak számító alapanyagokkal, szívesebben kóstolják meg őket, különösen ha ő készítette az új finomságot az anyukájával.
A legfontosabb tanács a gyermekkori elhízás megelőzésére és akár kezelésére, a SZÜLŐI PÉLDAMUTATÁS!
Az étkezés legyen családi közös tevékenység, nyugodt hangulatban és körülmények közt. Fontos, hogy mindez asztalnál ülve, nem rohanva, tv-t, telefont vagy iPad-et nézve történjen. Ne siessünk, rágjunk meg jól minden falatot. Ha azt mondjuk a gyereknek, hogy ne egyen csokoládét étkezések közt, akkor mi se tegyük, valószínűleg nekünk se fog ártani, ha kevesebb édességet eszünk.
Légy Te is”szuperanyu”! – Gyerekeid el lesznek ragadtatva, ha együtt sportolsz velük, közben jó példát mutatsz Nekik.
Ki ne nézné meg „anyut” görkorizni?! Ennek még „apu” is örülni fog. 🙂 Ha tehetjük, szervezzünk aktív közös programokat gyermekeinkkel. A gyerekek imádnak mozogni és ezt a jó szokásukat amíg lehet használjuk ki és erősítsük bennük. Menjünk velük biciklizni, rollerezni, úszni, futni, focizni, táncolni legalább heti 3 – 4 alkalommal. A mozgás szeretetét és szokását ezzel tudjuk átadni a legjobban, hogy aktív felnőttekké váljanak. Nem kell különleges edzés és élsportolónak sem kell lenni hozzá, csak játszunk velük aktív játékokat és mozogjunk együtt, ez a legegyszerűbb, mégis rengeteget tehetünk vele családunkért, gyermekeink és saját egészségünkért.
Ha már túlsúlyos vagy elhízott a gyermeked
Sosincs késő változtatni, kezdd el még ma a fenti szabályok bevezetését és fordulj szakemberhez. Gyermekeket szigorúan tilos fogyókúráztatni vagy éheztetni! Teljes életmód váltásra lesz szükségetek, ami akkor a leghatásosabb, ha az egész családra kiterjed és a szülői példamutatás kulcs fontosságú!